Soki z sokowirówki - porady i przepisy

30-05-2019

W każdym markecie półki uginają się od kartonów i butelek z sokami owocowymi, warzywnymi lub owocowo-warzywnymi. Sięgamy po nie często, czasami nie odróżniając prawdziwego soku od przesłodzonego napoju. Tymczasem najsmaczniejsze, najzdrowsze i nierzadko tańsze soki można skomponować oraz wykonać samodzielnie w domu.

Domowy sok to antidotum na złe samopoczucie, najlepszy sposób na odchudzanie i na orzeźwienie latem. Po soki z sokowirówki sięgać mogą nawet kobiety w ciąży oraz dzieci, ponieważ ich skład jest pewny, dobierany przez domowników.

Dlaczego sok z sokowirówki jest lepszy od kupnego?

Wszystko, co domowe, jest świeże. Na półkach sklepowych znajdziemy przede wszystkim soki pasteryzowane, czyli poddane działaniu wysokiej temperatury. Pasteryzowanie sprzyja długiej świeżości, ale nie witaminom, które często przez wysoką temperaturę są neutralizowane. Do tego wielu producentów soków rozcieńcza wodą koncentraty, dodaje też cukier, chemiczne słodziki, barwniki i aromaty. Sięgając po gotowy sok, kupujemy produkt nie do końca wartościowy, chociaż często smaczny, pachnący i ładnie się prezentujący w szklance. Powodów, by samodzielnie produkować soki, jest ogrom.

10 zalet soku z sokowirówki

1. Soki wyciskane ze świeżych owoców i warzyw szybko dostarczają witamin, minerałów, ale także błonnika, są więc nie tylko zdrowe, ale też dietetyczne.


2. Sok z sokowirówki to skoncentrowana dawka witamin i minerałów. Do wyciśnięcia 1 litra soku potrzeba nawet 2 kg surowca. Nikt nie zje w ciągu dnia tyle marchewek czy jabłek, sok jednak można bardzo łatwo wypić.

 
3. Pozwala “przemycić” nielubiane warzywa, zioła, trawy, kiełki i inne produkty, których czasami nie lubimy albo których unikają dzieci. Takie dodatki, jak pietruszka, seler, jarmuż w soku po prostu lepiej smakują.

 
4. Organizm otrzymuje świeże produkty, nie zaś ugotowane lub odgrzewane.


5. Świeżo wyciskane soki przywracają prawidłowe pH organizmu, dlatego szklanka soku dodaje energii, poprawia koncentrację, wygląd skóry, przyspiesza przemianę materii.


6. Soki domowe wzmacniają system immunologiczny, czyli zmniejszają szansę zachorowania na wiele chorób. 
7. Świeżo wyciskane soki oczyszczają organizm z metali ciężkich oraz złogów jelitowych.


8. Soki uważane są coraz częściej za element leczenia chorób cywilizacyjnych. Przywracają równowagę organizmowi i dostarczają budulca do odtworzenia nowych, zdrowych komórek.


9. Zmniejszają łaknienie, przeciwdziałają obżarstwu. Osoby na diecie mogą sięgać po soki z sokowirówki nawet pomiędzy głównymi posiłkami. Są one niskokaloryczne, a wypełniają żołądek. Gęste soki z wyciskarki mają też dużą dawkę błonnika.


10. Samodzielnie produkowane soki są tańsze! Takie składniki jak marchewka, jabłka, buraki czy kapusta nie kosztują więcej niż 4 zł za 1 kg i to przez cały rok, nie tylko w sezonie!

Czego potrzebujemy do produkcji domowych soków?

Sok z sokowirówki jest zdrowy i łatwo go przygotować, jednak wymaga odpowiedniego urządzenia, które poszatkuje warzywa i owoce oraz przeciśnie je przez sitko, oddzielając miąższ od soku. Ręcznie taka praca byłaby żmudna i nieefektywna. Sokowirówka wyprodukuje sok w zaledwie kilkadziesiąt sekund z każdego produktu, z którego chcemy skorzystać. Dzbanek soku można więc zrobić codzienne i cieszyć się najlepszym smakiem i porcją tanich oraz pełnowartościowych witamin i minerałów. Nie wiesz, jaką sokowirówkę wybrać? Pomożemy Ci, prezentując modele idealne do domu, ale także do punktu gastronomicznego.

Sokowirówka 2w1

Mikser i wyciskarka do soków Combi https://www.goga-gastro.pl/mikser-i-wyciskarka-do-sokow-combi-juicer-150139-wyprzedaz.html to wyciskarka do soków i mikser w jednym. Ma 2 stopnie prędkości, przy czym maksymalnie wykonuje 20.000 obrotów w ciągu 1 minuty. Zalet kulinarnych tego urządzenia jest bez liku, ale my podkreślimy dwie największe: można wrzucać warzywa i owoce bez krojenia oraz miksować w nim zupy czy smoothie.

Fakt, że nie trzeba kroić produktów, optymalnie skraca czas przygotowywania soku, a miksowanie umożliwia uzyskanie gęstego, zawiesistego koktajlu z owoców, warzyw i mlecznych. Dzięki temu urządzeniu można też przygotować zupkę dla dziecka: wystarczy ugotować marchewkę lub inne warzywa w małej ilości wody, przelać całość do maszyny Combi, zmiksować i podać maluchowi. Nawet osoba bez zdolności matematycznych zdaje sobie sprawę, jak wiele kosztują gotowe dania dla dziecka. Samodzielne przygotowywanie potraw to ogromna oszczędność i pewność, że dziecko otrzymuje posiłki najlepsze z możliwych.

Przepis na smoothie

Smoothie to gęsty koktajl, który świetnie zastąpi drugie śniadanie, podwieczorek, który doda energii przed treningiem. Po smoothie sięgają osoby, którym zależy na smukłej linii sylwetki i na dobrym samopoczuciu.
1 banan
sok z jednej cytryny
10 truskawek
1 łyżka stołowa miodu
pół szklanki wody

Wszystkie składniki wystarczy włożyć do kielicha blendera i zmiksować. Smoothie powinno być gładkie i gęste.

Sok orzeźwiający na odchudzanie

Soki z dodatkiem warzyw to prosty sposób na rozruszanie metabolizmu, czyli zrzucenie kilku kilogramów bez wysiłku.

Potrzebujemy:6 gałązek jarmużu oczyszczonego z twardych łodyg
2 pomidorów
6 rzodkiewek
1 gałązka selera naciowego
½ ogórka
3 listki szczypiorku

Wszystkie owoce i warzywa należy wkładać do otworu wyciskarki. Sok za sprawą rzodkiewek i szczypiorku będzie lekko pikantny w smaku, ogórek doda orzeźwienia, a jarmuż jest prawdziwą bombą witaminową pełną kwasu foliowego polecanego między innymi kobietom w ciąży.

Sokowirówka do soków Bartscher 150145

Sokowirówka Bartscher https://www.goga-gastro.pl/wyciskarka-do-sokow-top-juicer-wyprzedaz.html to kolejne urządzenie, które nie wymaga krojenia warzy i owoców. Ma wydajny, cichobieżny napęd, jest szybka i łatwa w czyszczeniu, bo poza główną częścią nadaje się do mycia w zmywarce. Sok z tego urządzenia może nawet poprawić nastrój!
  
Oto niezawodny i bardzo nietypowy przepis!

1-2 łyżki kwiatu lawendy
1 cytryna
1 ananas

Cytrynę oczywiście musimy obrać ze skórki, także ananas wymaga obrania, jednak z wyciśnięciem z nich soku maszyna poradzi sobie znakomicie. Lawenda ma właściwości uspokajające, zmniejsza uczucie rozdrażnienia i pozwala zasnąć. Taki sok będzie idealny na kolację.

Osoby na detoksie mogą również skorzystać z dobroczynnego działania sokowirówki Bartscher 150145. 

Sok na detoks składa się z ½ szklanki świeżej żurawiny, 2 pomarańczy i 1 gruszki.

Pomarańcze wystarczy obrać i razem z innymi składnikami włożyć je do sokowirówki i przecisnąć. Żurawina jest źródłem magnezu, żelaza, cynku, jodu i fosforu, wzmacnia układ nerwowy i krwionośny oraz usuwa z organizmu metale ciężkie. W połączeniu z gruszką i pomarańczami nie będzie cierpka. 

Sokowirówki do gastronomii

Po świeżo wyciskane soki coraz częściej sięgają także klienci punktów gastronomicznych. Zakupienie sokowirówki gastronomicze o dużej mocy i z funkcjami przydatnymi w barach, restauracjach, kawiarniach czy nawet food truckach zadowoli klientów, którzy cenią produkty naturalne, zdrowe i smaczne. Jednak częste czyszczenie sokowirówki może być utrapieniem dla obsługi. Stąd też propozycja, by do punktów gastronomicznych wybierać sokowirówki samoczyszczące.

Tam, gdzie nie ma wiele czasu na ręczne mycie, a miłośnicy soków ustawiają się w kolejce, sokowirówka z funkcją automycia https://www.goga-gastro.pl/wyciskarka-do-cytrusow-samomyjaca-sie.html sprawdzi się znakomicie. To nowoczesne urządzenie do przecierania owoców i warzyw opatentowane przez greckiego producenta. Sokowirówkę, która sama się myje, podłącza się do wody. Ponadto maszyna jest bardzo wydajna, bo w ciągu godziny może zrobić aż 50 litrów soku z przerwami na zaledwie 2-3 minuty. Proces automatycznego mycia przeprowadza się co 1,5 godziny.


W tego typu sokowirówkach można zrobić każdy sok, od najbardziej popularnych, czyli z marchewki, jabłka, pomarańczy, po bardziej złożone. 

Do picia soków zachęcić może skład poniższego:

1 szklanka jeżyn
1 szklanka borówek
¼ limonki
3 kiwi

To składniki soku podnoszącego odporność, idealnego na jesień, zimę i wczesną wiosnę!

Skoro już wiecie, jak zrobić sok, pozostaje tylko podjęcie decyzji, czy kupić klasyczną sokowirówkę, wyciskarkę, czy mikser z sokowirówką. A po zakupie można zacząć komponowanie własnych soków i koktajli, bo korzystanie z przepisu za każdym razem nie jest konieczne. Warto próbować też tworzyć swoje ulubione, prozdrowotne napoje domowe.